12gru2010

Laseczki świąteczne

Komentarzy: 3

ciasteczka laseczki świąteczne candy canes


Każdy zna te cukierki z amerykańskich filmów. Produkowane w trochę prostszej formie od 17 wieku, na choinkach zawisły dopiero ok. 1850 roku. Kształt – jak można się domyśleć – nawiązuje do laski pasterskiej, a więc i Mikołajowego pastorału. U nas laseczek nie widziałam, więc upiekłam własne – ciastkowe. Przepis od Evenki. :)


3/4 kostki masła


1 szklanka cukru (dałam 3/4)


trochę aromatu/cukru waniliowego i migdałowego


2 1/4 szklanki mąki


1 jajo


czerwony barwnik


 


Masło ucieramy z cukrem i aromatami. Dodajemy jajko i porządnie miksujemy. Wsypujemy mąkę i ucieramy do powstania miękkiego ciasta. Dzielimy je na połowę i do jednej z nich dodajemy barwnik. Ciasto jest mięciutkie, ale dobre do lepienia. Zawsze można ułatwić sobie pracę opruszając ręce mąką, lub wsadzając ciasto do lodówki na kilkanaście minut.


Z ciasta lepimy wałeczki. Skręcamy razem po jednym każdego koloru na kształt wygiętych laseczek i układamy je na natłuszczonej lub wyłożonej papierem do pieczenia blaszce. Pieczemy 8-10 minut w 200 stopniach. Nie powinny się zrumienić.


ciasteczka laseczki świąteczne candy canes


 Przerywnik

Będzie mi miło, jeśli zostawisz po sobie jakiś ślad. Każdy komentarz jest dla mnie informacją, że ktoś docenia czas, który poświęcam na tworzenie tej strony. Dziękuję. <3 A, no i na każde pytanie staram się odpowiedzieć najszybciej, jak mogę. :)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.